Hoppa till sidans innehåll

Trampolinlandslaget på världscuptävling i Spanien

2017-10-06 11:56
I helgen tävlar trampolinlandslaget i en världscup i Valladolid i Spanien. Förutom världscupen går en internationell tävling i DMT samt en internationell trampolintävling för yngre gymnaster.
  • Uppdaterad: 2017-10-06 18:46

De som tävlar i världscupen är:

Jonas Nordfors, individuellt och synkron

Måns Åberg, individuellt och synkron

Oscar Smith, individuellt

Felix Holgersson, indivuduellt

Lina Sjöberg, individuellt och synkron

Hanna Rydén individuellt och synkron

 

De seniorlandslagsgymnaster som tävlar i den internationella tävlingen är:

Lina Sjöberg, Open damer, DMT 

Gustav Tingelöf, Open herrar, DMT

Niklas Lindqvist, Open herrar, trampolin och DMT

Alice Flensburg, Open damer, trampolin

Alva Lemoine, Open damer, trampolin

Jonathan Karlsson, 17‑21 pojkar/Open herrar, trampolin och DMT

 

PROGRAM SENIORER

Lördag 7 okt

11.20-12.20 Kvaltävling för DMT Open herrar

12.20-12.50 Kvaltävling för TRA Open damer

12.50­‑13.30 Kvaltävling för TRA 17-­21 pojkar + Open herrar

13.00-13.30 Kvaltävling för DMT Open damer

 

16.30 Kvaltävlingen för Världscupen startar

17.30-18.30 Kvaltävling för världscupen grupp 2; Felix

18.30-19.30 Kvaltävling för världscupen grupp 3; Hanna

19.30-20.30 Kvaltävling för världscupen grupp 4; Lina & Oscar

20.30-21.30 Kvaltävling för världscupen grupp 5; Måns & Jonas

 

Söndag 8 okt

12.00-13.00 Kvaltävling världscupen synkron grupp 1; Jonas & Måns

13.00-14.00 Kvaltävling världscupen synkron grupp 2; Hanna & Lina

16.10-16.30 Final för DMT Open damer

16.30-16.50 Final för DMT Open herrar

18.20-19.00 Final världscupen synkron

19.40-20.20 Final världscupen TRA

 

De juniorlandslagsgymnaster som tävlar i den internationella tävlingen är:

Thea Liljeroth, 13‐14 flickor, trampolin och DMT

Clara Melin, 13‐14 flickor, trampolin och DMT

Tess Palmquist Mickelin, 13‐14 flickor, trampolin och DMT

Lova Heiman, 13‐14 flickor, trampolin och DMT

Linnea Larsson, 15-16 flickor, trampolin

Sofia Redman, 15-16 flickor, trampolin

Linus von Heideman, 13‑14 pojkar, trampolin

Alvin Olsson, 13‑14 pojkar, trampolin

Lucas Kjellen, 13‑14 pojkar, trampolin

Hugo Salomonsson, 15-16 pojkar, trampolin

 

PROGRAM JUNIORER

Lördag 7 okt
09.00-­10.20 Kvaltävling för TRA 15‑16 flickor

10.20-­11.40 Kvaltävling för TRA 15‑16 pojkar

10.40-11.20 Kvaltävling för DMT 13‑14 flickor

Söndag 8 okt
09.30-­11.50 Final för TRA 15‑16 & DMT 13‑14

15.30-­16.10 Final för TRA 13‑14

Mer information och resultat hittar du här:

https://www.facebook.com/TrpWCupValladolid/

http://www.wcuptraesp.com/

Skribent: Emelie Hedberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Gymnastikförbundet
Box 110 16
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 08-6996000
E-post: This is a mailto link

Se all info

PARTNERS

Stadium Pensum logotyp Vera Sport logotyp Scandic Catea logotyp Svedea logotyp LEG Logotyp unisport logo Folkspel logotyp

GYMNASTIKBUTIKEN

WebbshopGymnastik-butiken

FOLKHÖGSKOLAN LILLSVED

Scandic