Hoppa till innehåll

Regioner

Välj närmaste region och tryck på knappen.

Regionernas nyheter

Första uttagningstävlingen genomförd

2012-01-23

I går var det full aktivitet i Halmstad Arena. De sex bästa juniorerna och seniorerna individuellt i Rytmisk Gymnastik var tillsammans med intresserade trupper i samma ålderkategorier kallade till den första uttagningstävlingen av två inför NM. Nordiska Mästerskapen skall avgöras just i Halmstad Arena första helgen i mars.

Alla individuella gymnaster på juniorsidan fanns på plats. Tyvärr hade Cassandra och Jennifer Pettersson från Örnsköldsvik lämnat återbud pga. sjukdom. Men resten av seniorerna var på plats.

Trupperna inledde och det var två seniortrupper som visade upp sig. GF Energo och Stråssa GF. Gymnasterna visade tunnband/band program och boll. Bland juniortrupperna tävlades det på tunnband och detta kördes i två omgångar. På juniorsidan i trupp var det Torsby, GF Energo och Landskrona som fanns på plats. Alla trupperna visade att de lagt både tid och energi för att fixa till och försvåra sin program.

Bland de individuella gymnasterna visade det sig också att flickorna gjort stora ansträngningar över jullovet. En hel del nya fräcka övningar och kombinationer fanns inlagda. Att finputsningn av svårigheterna i samband med landslagets träningsläger i Örnsköldsvik gjort sitt syntes också.

I starten av säsongen sitter inte allt till 100% för någon av gymnasterna men vi fick se mycket lovande RG av; Josefine, Hannah, Olivia, Matilda, Alma och Emma så juniorsidan och Nastja, Petra, Isabella och Emmy på seniorsidan som visade hur långt de kommit i utvecklingen av sina program i tunband, boll, käglor och band.

Men!

Alla vi som var där kände den positivitet och vilja att anstränga sig och förbättra sig som flickorna och alla tränarna har för att vi ska lyckas på NM.  
Ludmila Ahlin, förbundskaptenen samlade alla tävlande och tränare efter tävlingen och gav ett litet ord på vägen mot nästa tävling, som är RG-Star i Landskrona den 4-5:e februari.

Har ni köpt biljetter till NM? Om inte - Gör det!


Jenny Engdahl-Petersson, RTK

Tillbaka

Ta ett steg bakåt

Huvudpartner

Huvudsponsor Stadium


Huvudsponsor Euroaccident

 

Partner

Sponsor Rantzows Sport
NewBody

Sponsor Vera Sport