Vi hade två mål med helgen:
- Nonna skulle jobba med vår juniortrupp för att hjälpa oss mot vårt mål, NM 2012.
- Vi skulle hjälpa de ungdomstrupper som finns i Värmland, Olsäter och Torsby. Torsby hade inför helgen ingen ungdomstrupp utan målet var att hjälpa igång dom med program.
Nonna och Juniortruppen jobbade hårt i tre dagar och vi kunde efter helgen se en klar förbättring på programmet. Många tips även till oss ledare om hur vi kan jobba med truppträningen, även de yngre tjejerna som fanns i hallen lärde sig en hel del när de ibland fick sitta och titta på juniortruppens träning.
På ungdomssidan kunde tyvärr inte Olsäter komma så det var endast Torsbygymnaster. Inför helgen var de ett helt nytt truppgäng som skulle börja lära sig sina program. De jobbade med Caroline och Elina hela helgen och detta resulterade i att de hann lära sig både ett tunnbandsprogram och nästan ett helt friståendeprogram så nu är målet att börja tävla till våren.
En mycket lärorik helg för både gymnaster och ledare. Inspiration behöver vi! Förhoppningsvis hjälpte helgen till att föra vår Juniortrupp ett steg närmare NM 2012 och att den även bidrog till att vi till våren har två tävlande Ungdomstrupper i Värmland, Olsäter och Torsby. Vi kunde i alla fall efter helgen konstatera att
Det är verkligen roligt med Trupp!