Regeringen rekommenderar inte att idrottshallarna ska vara stängda

Bildtext Förtydligande från regeringen Kommunala hallar kan öppnas för alla

Efter en dialog med Riksidrottsförbundet och Kulturdepartementet har det tydliggjorts att regeringens rekommendation om att hålla all icke nödvändig verksamhet stängd inte längre omfattar idrottshallar.

Detta eftersom idrottshallarna omfattas av begränsningsförordningen (Pandemilagen). Här kan du läsa regeringens rekommendation.

Många kommuner har uppfattat regeringens rekommendation som att undantaget för idrottshallar endast gäller de som är födda 2002 eller senare, men efter en dialog med Kulturdepartementet så är det klart att idrottshallarna inte alls träffas av regeringens rekommendation. Därav borde de flesta kommunerna kunna öppna upp idrottshallarna även för de som är födda 2001 eller tidigare. Dock kan smittläget i vissa kommuner innebära att det fortsatt är motiverat att hålla idrottshallar stängda.

- Vi hoppas därför att varje enskild kommun tar beslut om att hålla de kommunala hallarna öppna eller inte utifrån aktuellt smittläge i kommunen snarare än argumentet att det är en rekommendation från regeringen, säger Pelle Malmborg, GS på Gymnastikförbundet.

Om/när kommunerna öppnar upp sina idrottshallar även för de som är födda 2001 eller tidigare är det viktigt att alla föreningar fortsatt tar sitt ansvar och följer de allmänna råden samt reglerna i begränsningsförordningen (Pandemilagen).

Rekommendationer för de som är födda 2001 eller tidigare

Allmänna råd för verksamhet för de som är födda 2001 eller tidigare:

 • Stanna hemma vid minsta symptom på covid-19.
 • Tvätta händerna ofta eller använd handdesinfektion.
 • Om det är möjligt ska träning ske utomhus, men träning inomhus är tillåten om det inte är möjligt att genomföra utomhus.
 • Utföra aktiviteten i mindre grupper (8 personer ska vara normerande).
 • Alla ska hålla avstånd till varandra.
 • Inte dela utrustning med varandra.
 • Undvika gemensamma omklädningsrum.
 • Resa till och från träningen individuellt.

Rekommendationer för de som är födda 2002 eller senare

Allmänna råd för verksamhet för de som är födda 2002 eller senare:

 • Stanna hemma vid minsta symptom på covid-19.
 • Tvätta händerna ofta eller använd handdesinfektion.
 • Om det är möjligt ska träning ske utomhus, men träning inomhus är tillåten om det inte är möjligt att genomföra utomhus.
 • Minimera antalet personer som närvarar samtidigt och undvik trängsel.

Publicerad: 2021-03-31

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer