Fortsatt svårt att genomföra tävling inom Svensk Gymnastik

Bildtext Ny information kring Covid-19

Igår kom Folkhälsomyndigheten med nya rekommendationer kopplat till idrotten, där de öppnar upp för att genomföra enstaka matcher/tävlingar utomhus för de födda 2002 eller senare.

Folkhälsomyndigheten rekommenderar att samtliga avstår från att ordna eller delta i läger, matcher, cuper och andra tävlingar (med undantag för enstaka match/tävling utomhus för de som är födda 2002 eller senare). Gymnastikförbundet rekommenderar därför att man inte arrangerar eller deltar någon tävling.

Det finns dock möjligheter att genomföra digitala tävlingar där endast en träningsgrupp är i hallen samtidigt. Denna öppning finns nu för alla åldersgrupper men för de som är födda 2001 eller tidigare ska man begränsa till att max 8 personer får vistas i lokalen samtidigt, vilket inkluderar eventuella filmare, ledare, aktiva och andra som kan behövas för att genomföra den digitala tävlingen. För samtliga åldersgrupper gäller att man ska följa de allmänna råden för träning som du kan läsa mer om här.

Läs mer om vad som gäller för tävlingsverksamheten här.

Läs mer om den nya rekommendationen kring utomhustävlingar här.

Publicerad: 2021-04-29

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer