SM-veckan 2021 ställs tyvärr in

SM-veckan logga

Idag meddelade RF att de i samråd med SVT och Halmstads kommun beslutat att ställa in årets SM-vecka i Halmstad på grund av pandemin.

För andra året i rad ställs alltså SM-veckan in. SM-veckans organisation har genomfört ett omfattande arbete med idrottsförbund och arrangörsföreningar för att planera för en säker, hållbar, kvalitativ och coronaanpassad SM-vecka; men samhällssituationen på grund av pandemin och rådande smittläge gör det dessvärre inte möjligt att genomföra evenemanget.

Gymnastiken skulle ha genomfört två SM i Halmstad i sommar, SM i rytmisk gymnastik och SM i truppgymnastik. Gymnastikförbundet återkommer med information om det kommer genomföras någon annan typ av digitala tävlingar under veckan i stället.

Läs mer på RF:s webb

Publicerad: 2021-05-04

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer