Vaccinationsbevis för offentliga tillställningar

Bildtext Covid-19: Gymnastikförbundet återkommer med mer information

Regeringen har tagit ett beslut som möjliggör användandet av vaccinationsbevis vid allmänna sammankomster och offentliga tillställningar från den 1 december 2021.

Tanken är att om en tillställning har fler än 100 deltagare så ska det finnas begränsningar av tillställningen eller så ska deltagarna kunna visa upp ett vaccinationsbevis. Folkhälsomyndigheten håller nu på att ta fram allmänna råd som beskriver hur detta ska gå till.

Så fort Folkhälsomyndigheten har presenterat de allmänna råden kommer Gymnastikförbundet gå ut med mer info om vad det betyder för verksamheten inom Svensk Gymnastik. De allmänna råden förväntas komma den 25-26 november.

Publicerad: 2021-11-24

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer