Gå till innehåll
Lyssna
Svensk Gymnastik

Sverige sexa i VM-finalen i hopprep

En bild

Idag tävlade det mixade hopprepslaget från Kämpinge GF VM final i double dutch pair freestyle och slutade på en sjätte plats i det starka startfältet.

Det svenska mixedlaget bestående av Matilda Gustavsson, Gabriel Nordin, Lykke Rennmark, Cecilia Sanchez Barkenhammar, Selma Selander, Elin Löfberg och Tuva Felix. Laget tog sig med ett fint kvalprogram tidigare i veckan vidare till VM-finalen. Matilda, Gabriel, Lykke och Cecilia som är de hoppare i laget som genomför grenen double dutch pair freestyle var först ut i finalen i Kawasaki. I grenen används två långrep och fyra hoppare gör olika hopp och tricks, något som kräver såväl god teknik som samarbete. Det svenska laget gjorde ett riktigt bra program, men hade några missar mer än i kvalet men kämpade på ända in i de sista.

Fyra hoppare i dubbelrep på VM

Det mixade teamet från Sverige i sitt program i finalen. Foto: IRJU

Hur var känslan att tävla en VM-final på en teaterscen?

-Spännande, häftig upplevelse, nervöst men kul, berättar det mixade laget och fortsätter:

- Vi känner oss stolta, roligt att få representera inte bara Sverige utan Europa i en VM-final. Det var även roligt att få hoppa på samma scen som ens idoler inom sporten.

Nivån på detta VM har varit otroligt hög och de mötte de starkt motstånd från de andra lagen som visade upp riktigt svåra program, men har även gjort svenskarna inspirerade och taggade på att utvecklas vidare så att de kan fightas om fler fina placeringar på kommande tävlingar. Vann finalen gjorde det japanska laget följt av USA och Australien.

Med dagens final avslutas nu VM för svensk del. I morgon genomförs den sista finaldagen, som sänds via Olympic Channel.

Alla resultat från VM-finalerna i hopprep hittar du här

Publicerad: 2025-08-02

UPPTÄCK MER