Ny specialhall för gymnastik i Värnamo

I Värnamo har drömmen om en anpassad hall för truppgymnastik blivit verklighet, och det gick dessutom rekordsnabbt. Lösningen blev en gropdel på gaveln i en nybyggd skolhall.
För att skapa glädje, utveckling och möjlighet till rörelse hela livet behövs anpassade och utvecklande fysiska miljöer. Gymnastikförbundet har därför lyft detta som en av nyckelfaktorerna som utgör grunden för Svensk Gymnastiks utveckling.
I slutet av augusti invigde Värnamo Gymnastikklubb sin nya träningshall anpassad för truppgymnastik – Norhedshallen. Träningshallen är en nybyggd idrottshall till skolan som ligger precis bredvid, men med en specialhallsdel på ena gaveln. Föreningen bildades 2015 och har kommit väldigt långt i utvecklingen av verksamheten på bara tio år. Från att bedriva verksamhet i en sliten idrottshall från 60-talet till att ha tillgång till både trampoliner, fasttrack och grop. Ordförande Camilla Nilvius berättar mer om föreningens utveckling.
– Vi startade 2015 med åtta gymnaster och tre pappor, så i början var det okej att vara i en sporthall. Nu är vi 550 medlemmar, 16 grupper och upp emot 70-80 ledare. Feedbacken vi fått från många är att vi kommit långt på bara 10 år och nu när hallen står klar känner vi att vi har lite växtvärk. Vi har ingen kanslist eller några avlönade ledare, så vi får se framöver vilken typ av föreningsutveckling vi behöver jobba vidare med. Nu har vi ju det lyxiga problemet att det finns plats i hallen för att starta upp fler grupper, berättar Camilla.
När Norhedshallen skulle byggas var det från början inte tänkt att den skulle vara anpassad för truppgymnastik. Föreningen fick övertala politikerna om att bygga lite större när det ändå skulle byggas en sporthall, men Camilla menar att det inte var särskilt svårt få politikerna på sin sida. En anledning tror hon är att samtidigt som Värnamo GK önskade att det skulle byggas en större hall för 10 miljoner kom fotbollsklubben IFK Värnamo med önskemål om en ny arena för 220 miljoner. Det blev därför ett bra förhandlingsläge för föreningen och ganska lätt att argumentera för de där 10 miljonerna i paritet till de 220 miljonerna. Samtidigt menar Camilla att kommunen har varit samarbetsvillig genom hela processen och genom att påtala vinsterna för samhället med att satsa på barn och unga i hälsofrämjande syfte samt rörelse hela livet, så fick de med sig politiker från flera olika partier. Men de har också fått dra sitt strå till stacken när det kommer till finansiering.
– Det var helt kört att kommunen skulle ta hela kostnaden själv, fritidschefen sa direkt att det hade vi inte fått igenom. Men om vi får medel från allmänna arvsfonden och annat så kommer kommunen vara mer lyhörd, så vi sökte det ganska tidigt. Det finns en stiftelse i Värnamo som heter Norhedsstiftelsen så där var vi på flera möten och lyssnade in vilka möjligheter de hade att hjälpa oss med bidrag. De var positiva eftersom de tyckte att målgruppen var viktig med unga och framför allt tjejer. Vi har många bollsporter i Värnamo annars, förklarar Camilla.
Föreningen ordnade fram finansiering för de fasta redskapen och sedan har kommunen byggt skalet. Nu när hallen står klar är det inte samma konkurrens om träningstider med andra idrotter som det var tidigare. Föreningen hyr därför nästan alltid halva idrottshallen också, där finns det nedsänkbart tumblinggolv i taket och även ansats till groparna. Den bortre delen är också perfekt för Gymmix, Bamsegympa och redskapsgymnastik för de yngre barnen. Än så länge kör Värnamo GK bara truppgymnastik, men de drömmer om att starta upp bland annat parkour och Alla kan gympa.
– Just nu är vi inte högre upp än att våra gymnaster börjat testa nivå 5, men jag har redan spånat på om det skulle gå att bygga ut någonstans för att få till en danssal för mer avancerade fristående, skrattar Camilla.
”Vid träning i en ”vanlig” gymnastiksal krävs lite mer arbete av alla deltagare. Allt ska plockas fram och byggas upp, blåsas upp och tömmas ur, hissas ner och hissas upp. Vi är inte lata, vi vill bara ha mer träningstid, gemenskap och kvalitativ träning för varje gymnast”.
Värnamo GK

Tips till andra föreningar
Innan Norhedshallen byggdes berättar Camilla att föreningen åkte runt på studiebesök till andra specialhallar och samlade på sig inspiration. Där kunde de se vad som fungerat bra och vad som fungerat mindre bra och hur de själva skulle tänka. Andra delar, så som förrådsutrymme, var också något föreningen kikade på lite extra.
– Vi tog fram en ritning med Rikard på Unisport för omkring sju år sedan. Ritningen finansierades genom bidrag, och den har varit så himla bra att ha hela vägen och kunna utgå ifrån i diskussioner med politiker och kommun. Det har varit viktigt att ha den, säger Camilla.
Det tips hon vill skicka med till föreningar som har samma mål om en specialanpassad gymnastikhall är att se till att få både politiker och samhället med sig så att det blir tryck bakom. Värnamo GK gjorde tidigt ett medborgarförslag där de försökte sälja in samhällsvinsten för folkhälsa och ungdomar. När politikerna väl stod bakom föreningen var det inte mycket som krånglade.
– Det handlar väldigt mycket om envishet och hårt arbete, avslutar hon.
Stöd i hallfrågan
Läs mer om anläggningsfrågan under anläggningar och träningsmiljö här på hemsidan. Där finns även stöd för när ni ska möta er kommun.
Filmer som stöd i mötet med kommun och politiker:
Fylla bassäng med vatten
Rulla ut gräs på fotbollsplan
Publicerad: 2025-10-03
UPPTÄCK MER