Intervju med årets aktivitetsledare

På Regionförbundsmötet den 13 mars avslöjade styrelsen vem som vunnit Årets aktivitetsledare i Gymnastikförbundet Mitt.

Nova Vestman, 17 år, från Brunflo Gymnastikförening vann Årets aktivitetsledare i Gymnastikförbundet Mitt 2020.

Motiveringen lyder:

Med sin fantastiska och positiva inställning blir alla glada av att vara i både i hallen och utanför hallen med denna ledare. Nova har genom gymnastiken hittat några av sina bästa vänner och vill att alla ska få samma fantastiska upplevelse av gymnastiken som hon själv fått. Nova ser möjligheter i allt och har aldrig själv varit rädd att prova nya övningar eller göra något som känns läskigt, denna inställning förmedlar hon vidare till sina gymnaster vilket lett till de alla får utvecklas genom att våga. Nova har också tagit sitt engagemang ett steg till och engagerat sig i RF-SISU Jämtland-Härjedalens ungdomsråd som verkar som unga mentorer för huvudstyrelse, regionchef och idrottskonsulenter i frågor kring gymnastik och unga ledarskap.

Nova har blivit intervjuad och svarat på några frågor om ledarskap som ni kan läsa nedan.

Publicerad: 2021-04-06

UPPTÄCK MER