Birstacupen 2021

En bild

Efter en lång period med digitala tävlingar och ett hopp om att kunna arrangera fysiska tävlingar är vi äntligen där. Med lättade restriktioner är det nu möjligt att arrangera tävlingar igen!

Från den 29 september har Folkhälsomyndigheten tagit bort alla rekommendationer för de som är vaccinerade samt de under 18 år. Det innebär att vi från den 29 september kommer kunna träna, tävla samt arrangera tävlingar mer eller mindre normalt igen, utan begränsningar i antal, varken för deltagare eller publik samt inga krav på att avstånd ska hållas. Läs mer om de lättade restriktionerna här

Sundsvallsgymnasterna Jaktfalken GK är snabba och bjuder in till: Birstacupen 2021!

Tävlingen går av stapeln den 30 oktober i Sundsvall. Det är en individuell mångkamp steg 3-8 samt Riks- och Regionspokal i Kvinnlig Artistisk Gymnastik. Grensegrar i steg 5-8 samt Riks- och Regionspokal (beroende på antal deltagare, minst 5st tävlande/nivå för att det ska bli grensegrar). På denna tävling kommer även regionens deltagare till Riksfinalen att tas ut, gäller steg 5-6.

Se inbjudan och anmäl era gymnaster samt domare här

Publicerad: 2021-09-24

UPPTÄCK MER