"Nu satsar vi framåt! - för det är inte tanken som räknas"

Missade du Gymnastikforum 2021? Då kan du se föreläsningarna i efterhand för att få pepp, engagemang och motivation.

Gymnastikforum 2021 gick av stapeln den 9-10 och hade fokuset "Omstart, nystart!"
Genom dialoger och föreläsningar motiverades deltagarna till att driva Svensk Gymnastik framåt efter COVID-19.

"Nu satsar vi framåt! - för det är inte tanken som räknas"
Amis föreläsning ger en riktig dos av pepp inför vår gemensamma framtid. Du får kunskap och verktyg kring hur engagemang skapas, bibehålls och återskapas efter den tuffa pandemitiden. Det är viktigt med en positiv kommunikation där vi pratar om framtiden och vart vi vill, inte vad vi är rädda för ska hända eller vad vi vill undvika. Här får du nycklar för att än bättre kunna bidra med positivitet, engagemang och motivation när det behövs som bäst. För det är tillsammans, med tillit och välvilja, kan vi skapa den nystart vi alla vill ha.

Se Amis föreläsning här

"Framgångsresa med inkludering och paragymnastik"
British Gymnastics berättar hur de arbetar med inkludering och paragymnastik (disability gymnastics) om utmaningar, möjligheter, framgångar och framtidsplaner men också om vilka möjligheter som finns inom tävlingsområdet – paragymnastik.

Se British Gymnastics föreläsning här

"Utan spaning, ingen aning!"
Anna och Pelle bjuder på aktuella fakta samt spaningar om oss själva och vår omvärld. Denna interaktiva föreläsning blir vår gemensamma uppvärmning inför en spännande och rolig helg där Svensk Gymnastiks utveckling och framtid står i fokus.

Se Anna och Pelles föreläsning här

"Gymnastik ur ett kommunalt perspektiv"
Hur arbetar en kommun för att kartlägga behov av nya anläggningar för idrott?

Se Andreas föreläsning här

"Strategisk plan 2028"

Pelle Malmborg och Anna Iwarsson påminner oss om vart vi är påväg, genom att prata om den strategiska planen för 2028.

Se Pelle och Anna här

Publicerad: 2021-10-15

UPPTÄCK MER