Är du den vi söker?

Gymnastikförbundet Mitt söker nu en ny Regionskoordinator

Om jobbet

Söker du ett självständigt och varierat administrativt arbete med många sociala kontakter?

Välkommen till oss på Gymnastikförbundet Mitt!

Gymnastikförbundet Mitt omfattar ca 6 600 medlemmar i runt 60 föreningar inom Jämtland-Härjedalen och Västernorrland. Våra medlemsföreningar har verksamheter som erbjuder allt från gymnastik från grunden till elitgymnastik för alla åldrar.

Gymnastikförbundet Mitt har sitt kansli i Östersund tillsammans med andra idrottsföreningar och idrottsförbund. Du arbetar självständigt med dina arbetsuppgifter i ett nära samarbete med den regionala styrelsen, de regionala kanslierna i Sverige, det nationella kansliet på Gymnastikförbundet och med RF-SISU. Du är direkt underställd styrelsen för Gymnastikförbundet Mitt.

Intervjuer sker löpande och tjänsten kan tillsättas innan sista ansökningsdag, den 31 januari 2023.

BESKRIVNING AV TJÄNSTEN

Som regionskoordinator har du ett varierat arbete som innebär mycket kontakt med våra medlemsföreningar och deras medlemmar. Du gör allt från att administrera utbildningar, till att anordna mötesplatser och event med aktuella ämnen och stötta regionens föreningar med föreningsutveckling. I arbetsuppgifterna ingår att löpande sköta bl.a. bokföring, hemsida, sociala medier och föreningsutskick.

Tillsammans med styrelsen för Gymnastikförbundet Mitt blir du Gymnastikförbundets ansikte utåt inom Jämtland-Härjedalen och Västernorrland.

I tjänsten ingår resor både regional och nationellt.

KVALIFIKATIONER

Vi söker en positiv, orädd, initiativrik och drivande person som kan arbeta

 • självständigt, utåtriktat och flexibelt på ett strukturerat sätt
 • lösningsorienterat med många bollar i luften och hålla en hög servicegrad,

Meriterande om du har erfarenhet av

 • administration av utbildningar
 • arbete inom idrott och föreningsliv
 • arbete med ekonomihantering i Visma
 • projektledning av b.la. arrangemang, event
 • administration av hemsidor och sociala medier
 • administration i Idrott Online.

Krav att du har

 • dokumenterad god administrativ förmåga
 • goda datorkunskaper
 • goda kunskaper i svenska både skriftligt och muntligt
 • B-körkort
 • egen bil.

UTBILDNING

Meriterande om du har

 • högskoleutbildning, inom ekonomi- eller idrottssektorn eller liknande erfarenhet.

Krav att du har

 • gymnasieexamen.

ÖVRIGT

Gymnastikförbundet är en av Sveriges största idrottsorganisationer med över 260 000 aktiva medlemmar i 1 075 föreningar. Gymnastikförbundet är uppdelat i 8 regioner från norr till söder.

Regionernas huvuduppgift är att hjälpa, stödja och utveckla alla gymnastikföreningar i regionen enligt de riktlinjer som finns beskrivna i ”Svensk Gymnastik Vill” och ska verka för att föreningarna bidrar till de mål som Gymnastikförbundet antagit i sin vision 2028.

Läs mer och sök tjänsten här

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer