100 deltagare på Anatoli Cup!

En bild

Lördag 4/6 arrangerade Älvsbygymnasterna den 55:e uppstarten för den återkommande styrke och smidighetstävlingen Anatoli Cup !

Foto: Anders Åberg

Stämningen var på topp och volymen hög i gymnastikhallen i Älvsbyn vid årets första Anatoli Cup. På plats, för att mäta sig i styrka och smidighet anpassat för just gymnaster, var deltagare från hemmaföreningen samt grann­kommunerna Luleå, Arvidsjaur och Jokkmokk.

Trots färre deltagare än vanligt infann sig den typiska känslan av folkfest under lördagens tävling. Gymnaster, tränare, anhöriga med flera samlades och hejade fram de tävlande i de tio olika grenarna, oavsett föreningstillhörighet.

Tio grenar kämpaglöd

Under dagen testade gymnasterna sin styrka och smidighet i bland annat benlyft, löpning, repklättring, stillastående längdhopp, armhävningar, brygga och spagater. Glädjen, gemenskapen och kämpaglöden var stor och fler än ett personligt rekord sattes.

Premierades med plaketter

Som vanligt delades priser för flitigt deltagande ut. Denna gång fick tre deltagare plakett för 6 starter, fyra för 8 starter och en för 10 starter.

Cupsegrare

Elvira Stenlund, IFK Arvidsjaur GK, och Marcus Stenberg, Lulegymnasterna, blev Cupsegrare vid 55:e Anatoli Cup och fick ta hem varsin stor vandringspokal.

Ungdomar på prispall med pokaler

Agneta dömde Anatoli Cup för 53:e gången

Agneta Nyman, IFK Arvidsjaur GK, uppmärksammades av arrangören för att hon deltagit som domare 53 av 55 gånger vid Anatoli Cup i Älvsbyn - en fantastisk prestation.

Person med pokal

SKRIBENT: Brittmari Åberg 2022-06-07

Publicerad: 2022-06-09

UPPTÄCK MER