Träna tjejer 8 november 2025
.png)


Gymnastikförbundet Öst och RF-SISU Stockholm bjuder in till en dag fokuserad på att ge kunskap om kropp och träning för unga gymnasters välmående.
Denna träff vänder sig till tränare och ledare inom gymnastiken som tränar tjejer i olika åldrar. Gymnastiken är en idrott där många tjejer hittar sin plats, och därför vill vi stärka kunskapen om hur vi bäst kan möta deras behov – för att skapa de bästa förutsättningarna för både utveckling, hälsa och glädje i idrotten.
Lördag 8 november - 09:30-15:30
Plats: IOGT-NTO-gården i Klara, Klara Södra Kyrkogata 20
Tid: incheckning från 09:15, första passet börjar kl 09:30

Ätstörningar kopplat till idrott, träning och tävling med Frisk & Fri
Ätstörningar är ett växande samhällsproblem, och särskilt framträdande inom estetiskt inriktade idrotter, såsom gymnastik. Mot bakgrund av detta ser vi detta som ett värdefullt tillfälle för er tränare att fördjupa er kunskap om ämnet. Genom utbildningen får ni bland annat lära er vad en ätstörning är, vilka olika former som finns, hur man kan uppmärksamma tidiga varningstecken hos både gymnaster och kollegor samt, i ett förebyggande syfte, hur tränare genom sitt ledarskap kan minska risken att idrottare drabbas.
Frisk & Fri – Riksföreningen mot ätstörningar är en ideell organisation som erbjuder stöd till personer som drabbats av en ätstörning samt till deras anhöriga. Föreningen arbetar även förebyggande genom att tillhandahålla utbildningar till idrottsföreningar och andra aktörer som arbetar med barn, ungdomar och vuxna.
Tid: 09:30 - 11:30

Min Kropp med Veronica Ek och Johanna Lerback
Med föreläsningen Min kropp vill barnmorskorna Johanna Larback och Veronica Ek, utbilda och
öka kompetensen kring kroppsutveckling, kroppsförändring samt menstruation. Detta genom att
sprida evidensbaserad information. Många har idag bristande kunskap gällande kroppsutveckling samt menstruation och ämnet är fortfarande tabubelagt. Det finns risk att idrottsutövare inte har rätt förutsättningar för optimal träning vid mensrelaterade besvär eller vid bristande kännedom om sin egen kroppsutveckling.
Förhoppningen är att fysiskt aktiva personer och elitidrottare inte skall behöva begränsas utifrån
exempelvis besvär kopplat till sin menstruation och att individen ska kunna fatta val och prestera
idrottsmässigt på den nivå som personen själv önskar.
Tid: 12:10 - 13:30

Tjejer med NPF med Birgitta Sjöberg
Tjejer med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar (NPF) riskerar ofta att bli förbisedda då deras behov kan ta sig andra uttryck än hos killar. I den här föreläsningen lyfter vi kunskap och erfarenheter kring hur NPF kan påverka tjejer – både i vardagen och i idrottssammanhang. Syftet är att öka förståelsen och ge verktyg för att bättre kunna möta och stötta tjejer med NPF.
Birgitta Sjöberg har under de senaste 10 åren varit en flitigt anlitad föreläsare inom NPF för RF SISU. En föreläsning bygger på en presentation som är gjord i samarbete med Riksorganisationen Attention och som är fylld med tips och verktyg på hur du som ledare kan göra dina träningar ännu mer tillgängliga och bemöta barn och ungdomar med särskilda behov.
Tid: 13:45 - 15:30
Information om anmälan:
Anmälan stänger 2 november eller vid fulltecknad dag.
Kostnad: 200 kronor för dig som är medlem i en gymnastikförening som tillhör Gymnastikförbundet Öst, 500 kronor för övriga. I kostnaden ingår även fika och lunch. Kostnaden faktureras i efterhand, observera att vi har 14 dagars avbokning och att därefter gäller sjukintyg för att inte bli debiterad.
Observera att vi har en åldersgräns på 16 år för denna dag.
Kontaktuppgifter:
