Regionalt förtydligande Covid-19

En bild

Restriktioner vid och efter sportlovet

Uppdatering den 2 mars 2021

Gymnastikförbundet Östs styrelse vill förtydliga en rekommendation med anledning av sportlovet och Covid-19, samt i relation till de regionala rekommendationer som Region Stockholm utfärdat under förra veckan.

Läs mer om de regionala rekommendationerna som utfärdats i Stockholm här Pdf, 155 kB..

Vi hänvisar i första hand fortsatt till de rekommendationer som vårt nationella förbund delger via hemsidan.

Läs mer i senaste nyheten här och i råd och rekommendationer här.

Vi vill förtydliga och uppmärksamma alla individer på att smittspridningen ökar i Stockholm och prognosen är att det kommer öka under och efter sportlovet. Av den anledningen ber vi dig som individ att tänka över vilka kontaktytor du har haft under den här perioden. Om du vet med dig att du har umgåtts med personer som du inte umgås med i vardagen bör du överväga om du ska träna med din förening under vecka 10 med anledning av smittläget.

Publicerad: 2021-03-01

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer