Välkommen Maria Hellzenius!

En bild

Ny medarbetare på GF Östs kansli

Den 1 mars hade vi glädjen att välkomna Maria Hellzenius till Gymnastikförbundet Öst och tjänsten som vikarierande kanslichef det kommande året, då Kristian Gunnarsson går på föräldraledighet den 12 april. Maria kommer direkt från Nykterhetsrörelsens scoutförbund där hon arbetat som biträdande generalsekreterare med medlemsstrategiskt fokus. Som barn var hon med i Brommagymnasterna och har också dansat modern dans under många år.

I sin roll på Gymnastikförbundet Öst vill Maria bidra till att på bästa sätt se till så att kansliet fortsätter fungera som ett stöd för våra föreningar och ledare i regionen, dels utifrån rådande pandemi, men också för att skapa ett mervärde i föreningsarbetet så att vi kan fortsätta sprida rörelseglädjen till våra medlemmar!

Ni når Maria på maria.hellzenius@gymnastik.se samt på telefonnummer 08-627 40 46 (tillgänglig på telefonnummer från den 22 mars).

Hör gärna av er, så att Maria får lära känna er och era behov bättre.

Publicerad: 2021-03-08

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer