Anvisningar för Barn- och Ungdomsgymnastiken

En bild

Du har väl inte missat att vi lanserat de nya anvisningarna för barn- och ungdomsgymnastiken? De beskriver hur föreningen bedriver träning, genomför tävling, samt hur vi definierar och arbetar med främst nivågruppering inom Svensk Gymnastik.

Anvisningarna bygger på ställningstaganden i Svensk Gymnastik Vill och kopplar till artiklar i Barnkonventionen. Anvisningarna är efterfrågade av våra medlemmar och vår förhoppning är att de ska vara ett bra stöd för att utforma verksamheten utifrån barns- och ungdomars perspektiv.

Läs mer om anvisningarna här

Kommande presentationer:

Anvisningarna kommer att presenteras i sin helhet vid två webinarier via Teams till hösten.

Vi hoppas att din förening har möjlighet att delta. Det är gratis och platserna är obegränsade.

Tillfälle 1 21 september kl 18.00 – 20.00 - Klicka här för att ansluta till mötet

Tillfälle 2 4 oktober kl 18.00 – 20.00 - Klicka här för att ansluta till mötet

Varmt välkommen!

Publicerad: 2022-04-13

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer