Årets Förening i Syd 2021

En bild

STORT GRATTIS Dansfabriken i Ängelholm, till utmärkelse Årets Förening. Läs hela motiveringen och allt fantastiskt som föreningen gör.

Dansfabriken skapar dansglädje i många olika stilar för sina ca 900 medlemmar. För Dansfabriken handlar verksamheten inte enbart om dans, lika viktigt är att man får öva på att vara sig själv, lära känna sin kropp som det fantastiska verktyg det är, stötta varandra och få ingå i ett sammanhang. Föreningens vision är att spela en viktig roll i vars och ens utvecklingsresa och uppväxt till goda medmänniskor. Alla ska få känna tillfredställelse och gemenskap.

Dansfabriken arbetar aktivt för människors lika värde och för att motverka exkludering och utanförskap.

Dansfabriken bygger på goda ledarförebilder och driver sedan många år tillbaka ett internt lärlingsprogram, en ledarskapsutbildning för framtidens barn- & ungdomsledare

Publicerad: 2022-04-13

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer