Årets Ledare i Syd 2021

En bild

STORT GRATTIS Pia Saxholt, till utmärkelse Årets Ledare. Läs hela motiveringen och allt fantastiskt som Pia gjort för gymnastiken i Syd.

Pia Saxholt är ledare och grundare av föreningen Trelleborgs Gymnasic & Dance Club.

Pia har i många år inspirerat många nya generationer att testa på den lilla disciplinen Aerobic Gymnasics och tack vare henne har disciplinen nu vuxit sig betydligt större än den var för några år sedan. Pia har mycket kärlek till sporten och en fantastisk förmåga att kunna vända även det tråkigast till något roligt.

Pia är en person som stöttar, vägleder och tar sig an alla, oavsett bakgrund, mål eller förkunskaper. Hon har hjälpt till att utveckla alla som har en roll i föreningen, ledare, styrelse och aktiva har alla en plats och får möjlighet att växa. Inkludering är nummer ett för Pia och hon har sett till att det även är det i föreningen i stort.

Publicerad: 2022-04-13

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer