För dig som börjar gymnasiet nästa år (hösten 2024)!

Sista ansökningsdag för dig som vill gå en Nationell Idrottsutbildning för truppgymnaster är den 1 december 2023. NIU-utbildningen vänder sig till dig som vill göra en elitidrottssatsning och kombinera den med fullvärdiga gymnasiestudier.

Sedan hösten 2015 har Gymnastikförbundet Sydost en av landets 13 godkända NIU-skolor för truppgymnaster. Den nationella idrottsutbildningen ligger i Karlskrona och har startats av Svenska Gymnastikförbundet i samarbete med Karlskronas kommunala gymnasieskolor och Karlskrona Gymnastikförening.

För vem?
NIU-utbildningen vänder sig till dig som vill göra en elitidrottssatsning och kombinera den med fullvärdiga gymnasiestudier. Vi erbjuder dig tre eller fyra års studier med elitidrottssatsning beroende på vilken studietakt som du önskar. NIU-utbildningen går att kombinera med vilket som helst av de nationella programmen vid Karlskronas kommunala gymnasier.

Mer information om vår NIU-verksamhet, samt ansökningsblankett hittar ni på Karlskrona Gymnastikförenings hemsida; NIU

För frågor om föreningens NIU-verksamhet så kontaktar ni Ola Gralvik.
Mail: ola.gralvik@skola.karlskrona.se
Tel: 076-1890444

Publicerad: 2023-10-12

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer