Första föreningsbesöket

En bild

Vi på Uppsvenska tog oss ut i regionen och besökte en av våra föreningar den 25 april. Borlänge GK hade önskat ett besök från oss och blev därför först ut.

”Det var väldigt roligt att få besöka en av våra föreningar fysiskt. Ingela (kanslist och administratör för Borlänge GK) var en fantastiskt värd som visade upp både staden Borlänge och föreningens egen hall som var väldigt stor och fin. En mycket trevlig och utvecklande dag i Borlänge”
-Nicklas Jonsson, Gymnastikförbundet Uppsvenska

Under besöket talade vi bland annat om hallfrågan eftersom de har en egen hall under kontrakt, och om samarbetet med andra aktörer och förningar i lokalområdet. Vi pratade även om utbildningar, anmälningsfrågor, samverkan och hur vi som förbund kan stötta föreningarna i deras vardag.

Gymnastikhall fristående yta
Gymnastik hall tumbling matta

Publicerad: 2023-05-02

UPPTÄCK MER