Inbjudan till föräldraföreläsning

Välkommen på kostnadsfri föreläsning.

RF-SISU Uppland, GF Uppsalaflickorna, Gymnastikförbundet Uppsvenska, Upplands innebandyförbund, Upplands fotbollsförbund samt Länsföräkringar Uppsala bjuder i samverkan in till en öppen och kostnadsfri föreläsning med Johan Fallby. När? 5:e oktober kl 18:00-20:00. Var? Fyrishovs A-hall.

Under kvällen kommer du få fundera på hur du kan bli en närvarande men inte styrande förälder och få svar på dina frågor - oavsett om ditt barn siktar på elitidrott eller just har börjat med sin favoritidrott.

Föreläsningen vänder sig lika mycket till dig som är tränare som dig som är idrottsförälder och tar utgångspunkt i Johans bok ”Gör det bättre själv om du kan!”. Du som deltar kommer ha möjlighet att ta del av material som stöd och hjälp i din fortsatta utveckling som ledare och/eller idrottsförälder.

Mera information om föreläsningen och anmälan hittar du här

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer