Andra föreningsbesöket

En bild

Vi har under början av juni besökt 2 föreningar i Gävle. Dessa föreningar har ledare som är valda som ledarmöten i uppsvenskas styrelse.

Först var det besök hos Gefle Flyers GK, en förening som håller på med trampolin verksamhet och träffa Micke. De har hyrt in sin förening hos en privat aktör, i en aktivitets lokal Dome, adrenaline zone. De har samarbetat med dem för att få in 3 st tävlingsdugliga trampoliner i deras lokal. Flyers har företrädes rätt till dessa trampoliner, under sina tränings tider samt tidigt på helger.

Tre tävingstrampoliner i innehall
Trampolin park inomhus Dome

Sedan vart det ut på Gävlestrand till Sporthuset och träffa Gävle Motionsidrottsförening och Kenth. Gävle motionsidrottsförenig är en ideell förening som har ett aktiebolag, där bolaget, Sporthuset AB äger lokalen. I deras lokaler bedriver de bland annat gym och gruppträningsverksamhet. Andra verksamheter de har är innebandy, badminton och cross fit som de hyr ut till bokningar, privata, korptävlingar och skolor.

Intressant och se hur dessa föreningar har unika lösningar på möjligheten till lokaler och tider.

Tack så myckte till Micke, Kenth, Gefle flyers och Gävle Motionsidrottsförening för detta trevliga besök.

Spinning och gruppträningssal
Stor gruppträningssal
Badminton banor inomhus

Publicerad: 2023-06-08

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer