Tunnband och boll på första kvaldagen på EM i rytmisk gymnastik

Elina och Alva i träningsoveraller på Em i rytmisk gymnastik

Alva Svennbeck och Elina Sheremey från GF Uppsalaflickorna tävlade under torsdagen i tunnband och boll på EM i rytmisk gymnastik i Tel-Aviv.

Alva Svennbeck höll en jämn nivå och hennes poäng i tunnband blev 24.300 och i boll blev poängen 24.450. Elina Sheremey hade ett något skakigt tunnband som gav henne poängen 20.400, hon kom tillbaka starkare i boll och fick där poängen 23.550. Så här sammanfattar landslagstränare Katarina Jönsson Söderberg insatserna på EM-tävlingarnas första dag:

"Båda har överlag presterat bra. Elina kom igen väldigt starkt i boll efter en lite skakig början i tunnband. Alva har haft lite problem med tunnband och boll så extra glädjande är att hon kom igenom programmen".

Samtliga resultat finns att se på Smartscoring.

I morgondagens kvaltävling väntar käglor och band

Imorgon fredag 17 juni tävlar Alva Svennbeck vidare på redskapen käglor och band. Hon får då sällskap av Emma Göransson, även hon från GF Uppsalaflickorna. Gymnasterna tävlar i kvalgrupp A kl 15:10-17:00 (lokal tid Tel-Aviv).

Följ tävlingarna via European Gymnastics streaming här.

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer