Hem / Tävling / Mästerskap 2022 / EM i trampolin 2022

EM i trampolin 2022

De europeiska mästerskapen för juniorer och seniorer går i Rimini, Italien den 1-5 juni. 444 gymnaster från 26 länder gör upp om medaljerna i trampolin, DMT och tumbling. Från Sverige deltar gymnaster i den individuella och synkrona trampolinen och i DMT.

35th FIG Trampoline Gymnastics WCh Ph- Filippo Tomasi 6221-800px.jpg

Från Sverige deltar följande seniorgymnaster:

Trampolin damer

Lina Sjöberg Uppsala GF

Hanna Rydén Upplands Väsby GK

Trampolin herrar

Jonas Nordfors Upplands Väsby GK

Måns Åberg Upplands Väsby GK

DMT damer

Lina Sjöberg

DMT herrar

Jonas Nordfors

Linus Oledal Västra Frölunda TK

Gustav Tingelöf Uppsala GF

Adrian Lind Uppsala GF

Reserv: Jacob Carlén FK Tor

Synkron damer

Sofia Redman TK Levo

Hanna Rydén

Synkron herrar

Jonas Nordfors

Måns Åberg

Från Sverige deltar följande juniorer:

Trampolin flickor

Tuva Stjärnborg Klippans GF

Hilma Pettersson Västra Frölunda TK

DMT flickor

Tuva Stjärnborg

DMT pojkar

Noel Sjöström Upplands Väsby GK

35th FIG Trampoline Gymnastics WCh Ph- Filippo Tomasi 7525-800px.jpg

Tävlingsschema

Onsdag 1 juni

12:00 – 18:25 TRA Junior Qualifications

12:00 – 18:25 DMT & TUM Senior Qualifications

19:30 – 20:40 TRA Junior Team Finals & Award Ceremony

Torsdag 2 juni

12:00 – 18:25 DMT & TUM Junior Qualifications

12:00 – 18:25 TRA Senior Qualifications

19:30 – 20:40 TRA Senior Team Finals & Award Ceremony

Fredag 3 juni

10:00 – 13:00 TRA SYN Junior Qualifications

14:00 – 15:00 DMT Women & TUM Men Senior Team Finals & Award Ceremony

15:00 – 16:00 TRA SYN Junior Semi-Finals

16:30 – 17:30 DMT Men & TUM Women Senior Team Finals & Award Ceremony

17:30 – 18:15 TRA SYN Junior Finals & Award Ceremony

Lördag 4 juni

10:00 – 13:00 TRA SYN Senior Qualifications

14:00 – 15:00 DMT Girls & TUM Boys Junior Team Finals & Award Ceremony

15:00 – 16:00 TRA SYN Senior Semi-Finals

16:30 – 17:30 DMT Girls & TUM Boys Junior Team Finals & Award Ceremony

17:30 – 18:15 TRA SYN Senior Finals & Award Ceremony

Söndag 5 juni

09:30 – 10:30 DMT & TUM Junior Semi-Finals

10:30 – 11:50 TRA Junior Semi-Finals

12:00 – 13:00 DMT & TUM Senior Semi-Finals

13:00 – 14:20 TRA Senior Semi-Finals

15:00 – 15:50 TUM & DMT Junior Finals

16:00 – 16:30 TRA Junior Finals

17:00 – 17:50 TUM Men & DMT Women Senior Finals

18:00 – 18:30 TRA Senior Finals

 Streaming

Tävlingarna kommer streamas via Gymtv.online