Tre debutanter på EM i kvinnlig artistisk gymnastik

Collage porträttbilder av Jonna Adlerteg, Tonya Paulsson, Emelie Westlund och Jennifer Williams

Den 21-25 april går EM i artistisk gymnastik i Basel i Schweiz. Nu är det klart vilka fyra gymnaster som kommer representera Sverige i damernas tävling.

De gymnaster som är uttagna till EM är:

  • Jonna Adlerteg, Eskilstuna GF
  • Tonya Paulsson, GK Motus-Salto
  • Emelie Westlund, Eskilstuna GF
  • Jennifer Williams, Eskilstuna GF

Jonna Adlerteg, som kommer tävla i specialgrenen barr får med sig tre gymnaster som alla debuterar på EM för seniorer.

- Det ska bli så kul att få tävla igen. Den långa pausen från internationella mästerskap och de hinder som internationella resor utgör, innebär att vi har ett ganska ungt gäng som medverkar på deras första seniormästerskap. Det är tjejer som på grund av pandemin inte har fått möjligheten att visa hur bra de har blivit, men alla har tränat riktigt bra och utvecklats mycket senaste året så vi ser verkligen fram emot EM och har en oerhört spännande tid framför oss de kommande åren, säger förbundskapten Helena Andersson Melander.

Mer info om EM i Basel finns här.

Publicerad: 2021-03-31

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer