Kim Wanström tar sitt första SM-guld

Kim förbereder sig vid parallellbarr

I Arcushallen i Luleå tog Kim Wanström, Hammarbygymnasterna i helgen hem SM-titeln i manlig artistisk gymnastik.

I det 20 man starka startfältet var Kim Wanström på poängen 79.050 tävlingens bästa gymnast och tog på ett övertygande sätt hem guldet. Silvret gick till förra årets vinnare David Rumbutis, All Star Gymnastics och bronset gick till hemmagymnasten Marcus Stenberg från Lulegymnasterna. Marcus gjorde sitt första SM på seniornivå.

Kim gjorde en strålande mångkamp med ett mycket lyckat fristående som belönades med dagens högsta poäng 14.7.

- Det känns otroligt bra. SM-guld i mångkamp är något jag velat ha länge. Jag har kommit 3:a och 2:a innan så nu var det på tiden. Bortsett från mångkampen så lyckades jag även med nytt personbästa i fristående och ringar och jag fick försvara mitt guld i fristående, så en mycket lyckad helg var det för mig. Jag är mer än nöjd.

Under söndagens grenfinaler korades guldmedaljer till:

  • Kim Wanström i fristående
  • David Rumbutis i bygelhäst, ringar och hopp
  • Christopher Soos och Karl Idesjö i barr (delad förstaplats)
  • Marcus Stenberg i räck

Här finns alla resultat

Se tävlingen här

Publicerad: 2021-09-19

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer