Sofia Redman och Hanna Rydén till VM-final i synkron trampolin

Hanna och Sofia synkroniserat hopp

Under andra tävlingsdagen på VM i trampolin i Baku var det dags för kvaltävling i synkron trampolin. Det svenska paret Sofia Redman och Hanna Rydén gjorde en strålande insats där de satte personligt rekord och tog sig till VM-final.

Hanna och Sofia inledde mycket bra i första serien som de genomförde både stilrent och synkront, vilket gav dem poängen 39.85. De fortsatte på den inslagna vägen i den andra serien, som belönades med 44.1. Det innebär en total poäng om 83.95, vilket är personligt rekord för paret och gav dem även en biljett in i lördagens VM-final.

-Det är en helt underbar känsla och en dröm som gått i uppfyllelse, säger Sofia med en glädjetår i ögat.

Hanna och Sofia

Hanna Rydén och Sofia Redman - i VM-final!

I morgon lördag fortsätter tävlingarna med Jonas Nordfors i semifinal med start klockan 12.00 svensk tid. Synkronfinalen går på eftermiddagen och börjar klockan 15.25

Läs mer om VM här

Resultatlänk

Publicerad: 2021-11-19

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer