Startar: 02/9 15:00

Slutar: 04/9 15:00

Domarutbildning: förbundsdomare/steg 3 - kvinnlig artistisk gymnastik

Domarutbildning för nya/befintliga Steg 3 domare samt blivande förbundsdomare.

Utbildningen omfattar en grundlig genomgång av valfria serier och svårigheter vi möter i svensk gymnastik - främst C/D-övningar. Kursen förbereder deltagaren på att döma svensk gymnastik från Sjuan och högre. Kurslitteratur är Code of Points. Även tränare kan gå kursen (i mån av plats) utan att göra examineringen för att förstå hur bedömningen fungerar med CoP.

Du läser själv igenom Code of Points (CoP) inför kursen. Ta med dig CoP utskrivet eller i digital form.

Förberedelse: Vara insatt i aktuellt reglemente. Det underlättar för dig som deltagare att kunna teckna de vanligaste övningarna, men det är inget krav för att få gå kursen. Som hjälp för dig som deltagare har Gymnastikförbundet tagit fram filmer kring hur du tecknar olika symboler, här hittar du symbolkursen online.

Förkunskapskrav: Intro Svensk Gymnastik. Från det år du fyller 16 år. Genomfört kursen Domarutbildning: Kvinnlig artistisk gymnastik steg 2 med godkänt resultat.


Examination:
Teoretisk samt praktisk examination.


Kurslängd: 3 dagar

Ramtider:

Fredag 2 september 15.00 - 21.00
Lördag 3 september 09.00 - 19.00
Söndag 4 september 09.00 - 15.00

Licens:
För de som vill få ut steg 3 licens genomförs hela kurshelgen (3 dagar). Vill du som domare få ut licens som förbundsdomare kan du skippa fredagen den 2 september och istället delta under lördagen och söndagen 3-4 september på förbundsdomarutbildningen.

Pris:
Kurspris för domarutbildning steg 3, 3500 kr (fredag-söndag). Kurspris för förbundsdomarutbildning kostar 2000 kr (lördag-söndag).

I och med din anmälan accepterar du Gymnastikförbundets hanteringen av dina personuppgifter och Gymnastikförbundet integritetspolicy. Läs mer om Gymnastikförbundets integritetspolicy här.

Varmt välkommen med din anmälan!

Datum:
2022-09-02 - 2022-09-04

Kurstillfällen:
2022-09-02 15:00 - 2022-09-04 15:00

Plats
Stockholm

Boende:
Eventuellt boende ingår ej i kurspriset.

Förtäring:
Lunch, fika och frukt ingår i kurspriset (gäller lördag och söndag).

Kontaktperson
Emma Pussinen

Kontaktuppgifter
kvag@gymnastik.se

Sista anmälningsdag:
2022-08-21