Startar: 03/9 9:00

Slutar: 03/9 16:30

Domarutbildning: Truppgymnastik steg 1 - regionsdomare (nivå 7-9)

Domarutbildning Steg 1 vänder sig till dig som vill börja döma på regional nivå 7–9. Detta nya reglemente är utformat med en positiv bedömning, där det även ska vara lättare för dig som ny domare att kunna börja din utveckling. Kursen fokuserar på enklare teoretisk genomgång av hur reglementet ska användas och vad som är viktigt att tänka på som domare vid tävlingar på denna nivå.

För dig som är intresserad av att gå vidare till steg 2 efter avslutad kurs, finns möjligheten att göra ett kunskapstest för att se om du är redo.

Kurslängd: 1 dag

Åldersgräns: Från det år du fyller 16 år

Förkunskapskrav: Deltagaren ska ha genomfört webbkursen Intro Svensk Gymnastik

Examination: Inga, men kunskaper testas genom gemensamma uppgifter under kursdagen.

Licens: Efter godkänt resultat får du döma på regional nivå 7-9.

Digital utbildning

Datum:
2022-09-03

Kurstillfällen:
2022-09-03 09:00 - 16:30

Plats
Lingvallen

Boende:
ingen logi

Förtäring:
lunch serveras, meddela om du har behov av specialkost

Kostnad
750 SEK

Kostnadsbeskrivning
Deltagare från GF Syd får gå kursen helt gratis. Deltagare från övriga regioner betalar fullt kurspris. Skulle du behöva en övernattning innan eller efter utbildningen går det bra att beställa. Extra övernattning med frukost kostar 250:-/natt

Kontaktperson
Pia Holm

Kontaktuppgifter
syd@gymnastik.se

Sista anmälningsdag:
2022-08-03