Startar: 14/10 18:00

Slutar: 16/10 17:00

Truppgymnastik – Introduktion till Code of Points

Förberedande domarutbildning – Introduktion till CoP fokuserar på teoretisk och praktisk genomgång av de viktigaste delarna för det internationella bedömningsreglementet och tävlingspärmen. Målet med utbildningen är att du som deltagare ska få en ökad förståelse för hur bedömningen går till samt ge möjlighet att öva utan examinerande moment. Kursen riktar sig till dig som vill bli förbundsdomare på steg 4 eller är tränare och vill veta mer om reglerna på denna nivå. I samband med kursen får du även möjlighet att ingå i ett mentorskapsprogram om du på sikt planerar att bli domare på steg 4. Mentorskapet är då obligatoriskt under 6-12 månader och innebär provbedömning vid två tävlingstillfällen. För att därefter delta på steg 4.
Läs mer om vad mentorskapet innebär här. Pdf, 292 kB.

Förkunskapskrav: Deltagaren ska ha genomfört Intro Svensk Gymnastik

Kurslängd: 2,5 dag

Åldersgräns: Från det år du fyller 19 år

Examination: Inga, men kunskaper testas genom gemensamma uppgifter under kursdagen.

Licens: Kursen ger ingen licens förens mentorskapet är genomfört och du deltagit på förbundsdomarutbildningen steg 4.

I och med din anmälan accepterar du Gymnastikförbundets hanteringen av dina personuppgifter och Gymnastikförbundet integritetspolicy. Läs mer om Gymnastikförbundetsintegritetspolicy här.

Varmt välkommen med din anmälan!

Datum:
2022-10-14 - 2022-10-16

Kurstillfällen:
2022-10-14 18:00 - 2022-10-16 17:00

Plats
Lingvallen

Boende:
Boende går att boka i samband med anmälan på Lingvallen. Dubbelrum 250 kr person/natt samt enkelrum 375 kr person/natt (begränsat antal). Medtag egna lakan. Boende ingår ej i kurspriset och kommer faktureras i efterhand tillsammans med avgiften.

Förtäring:
Fika, lunch lördag och söndag samt middag lördag ingår i kursavgiften. Anmäl allergier och/eller specialkost i din kursanmälan.

Kostnad
3000 SEK

Kontaktperson
Johanna Gringmann, trupp@gymnastik.se

Kontaktuppgifter
trupp@gymnastik.se

Sista anmälningsdag:
2022-09-18