Startar: 22/10 10:30

Slutar: 23/10 15:30

Utbildningshelg för tränare inom rytmisk gymnastik

Välkommen till en utbildningshelg för dig som är tränare/ledare inom verksamheten för rytmisk gymnastik!

Som ett led i den utbildningsinsats som riktar sig mot verksamheten i rytmisk gymnastik så inbjuds du till en utbildningshelg med fokus på ledarskapsutveckling för en långsiktig och hållbar tränings- och tävlingsmiljö inom rytmisk gymnastik.

Helgen kommer att innehålla kursen Gymnastikens ledarskap i sin helhet under dag ett. Dag två spinner vidare på ett sunt ledarskap där ämnen som träningslära, stretch och nutrition kommer vara i fokus.

Mer detaljerad information om innehåll samt förberedelser finns att läsa i inbjudan. Det är viktigt att du har koll på vilka förberedelser som gäller för att kunna delta under helgen. I inbjudan kan du även läsa hur föreningen kan söka ekonomiskt stöd genom att söka återstartsstöd för kostnader gällande utbildningshelgen.

Vi ses!

Datum:
2022-10-22 - 2022-10-23

Kurstillfällen:
2022-10-22 10:30 - 2022-10-23 15:30

Plats
Stockholm, Skanstull

Boende:
Bokas separat av deltagaren.

Förtäring:
Fika och lunch båda dagarna ingår.

Kostnad
2000 SEK

Kostnadsbeskrivning
Kursavgift, kursmaterial för Gymnastikens ledarskap, lunch och fika.

Kontaktperson
Therese Flemström och Karin Tholin

Kontaktuppgifter
utbildning@gymnastik.se