Startar: 30/10 9:00

Slutar: 30/10 13:00

Hållbart ledarskap

Välkommen till kursen Hållbart ledarskap!

Hållbart ledarskap är kursen som fokuserar på dig och ditt välmående att hitta balans i ett hållbart ledarskap över tid. Kursen passar både aktivitets- och organisationsledare; tränare, styrelsearbete och andra förtroendeuppdrag för alla åldrar och verksamheter inom Gymnastikförbundet. Gå gärna flera från föreningen tillsammans, för att jobba förebyggande med det hållbara ledarskapet på hemmaplan!

Innehållet fokuserar på energinivå, stress, gränsdragning, balans, tillhörighet, återhämtning och hur du kan utvecklas i din ledarroll. Deltagarmaterialet är digitalt och kompletteras med ett kurstillfälle; i kurskalendern kan du välja ett fysiskt eller digitalt tillfälle (via videokonferens med deltagare på distans).

Kurslängd: Fem lektioner á 45 minuter (kursplan Pdf, 162 kB.)
Åldersgräns: Från det år du fyller 15
Förkunskapskrav: Deltagaren ska, utöver kursens självstudier, ha genomfört Intro Svensk gymnastik

Tre kvinnor som pratar med varandra, en vänd mot kameran med texten TRÄNARE tryckt i gul text på sin svarta t-shirt. 

Digital utbildning

Datum:
2022-10-30

Kurstillfällen:
2022-10-30 09:00 - 13:00

Plats
Digital plattform

Kostnad
500 SEK

Kostnadsbeskrivning
I kursavgiften ingår kursmaterial och tillgång till digitalt utbildningsrum. OBS! För deltagare som ej tillhör en av Gymnastikförbundets medlemsföreningar, är kostnaden 30 % högre

Kontaktperson
Gymnastikförbundet Mitt

Kontaktuppgifter
mitt@gymnastik.se, 010-476 42 47

Sista anmälningsdag:
2022-09-30