Samarbete med FitnessPlayer

Gruppträning inför ledare

Ett nytt avtal har tecknats med FitnessPlayer. Det är en musiktjänst där föreningar kan teckna sig på ett abonnemang och bland annat få tillgång till musik på ett lagligt sätt, kan sätta ihop spellistor och justera tempo i musiken som används.

- Våra gruppträningsföreningar har länge efterfrågat ett lagligt alternativ för att hantera musik under träningspassen och vi är glada över att nu kunna erbjuda ett alternativ till dem, säger Irene Samuelsson på Gymnastikförbundet.

Om ni som förening bestämmer er för att gå med i FitnessPlayer, så tecknar ni avtal direkt med dem. Verktyget gör det möjligt att:

  • Välja musik och önska nya låtar som du saknar
  • Dela listor med tränarkollegor
  • Blanda och justera i musiken (intervaller, pauser, effekter)
  • Ändra tempo i realtid

Läs mer i bifogad PDF Pdf, 274 kB., eller hör av dig till Robert på FitnessPlayer, Robert@fitnessplayer.se, 072 309 00 66.

Länk till FitnessPlayer.

Publicerad: 2021-04-30

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer