Rikshoppet 8-an, Juniorcupen och Svenska Cupen

Bild från Rikshoppet 8-an i Höganäs

Helgen den 2-3 oktober arrangerades Rikshoppet 8-an, Juniorcupen och Svenska Cupen i Höganäs, där föreningar från norr till söder äntligen fick tillfälle att tävla på plats med en publik.

Rikshoppet 8-an är steget innan SM-nivå, och har därför en förenklad bedömning, men hopparna får chansen att delta i alla åtta grenar som ingår i lagtävlingarna, och på så sätt öva inför att senare flytta upp i nivå. Föreningarna som deltog var Helsingborgs Turn, Höganäs GF, Kämpinge GF och Lycksele Korpen.

Lagtävlingarna arrangerades på lördagen och individuella tävlingarna på söndagen.

Ett nytt elektroniskt bedömningssystem testades för att förenkla resultaträkningen. Det är en app på elektroniska plattor som förkortade tiden avsevärt för resultaträkningen. Framförallt kommer det att besparas tusentals bedömningspapper.

Det blev en väldigt fin tävling, där alla hoppare visade stor entusiasm när de tävlade och stöttades av en härlig publik.

Resultat från tävlingshelgen.

Publicerad: 2021-10-05

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer