RM, RF, Challenge och Vårpokalen ställs in

Gymnastikförbundet och KTK har tagit beslut att Riksmästerskapen, Riksfinal steg 5-6 & Challenge som skulle genomföras i Västerås den 12-13 juni samt Vårpokalen som skulle genomföras i Stockholm den 19-20 juni ställs in.

Anledningen till att tävlingarna ställs in är att avrådan från att anordna och delta i fysiska tävlingar fortsatt kvarstår. Gymnastikförbundet har i samråd med tävlingskommittén för kvinnlig artistisk gymnastik (KTK) samt lokala arrangörer har därför fattat ett gemensamt beslut att tävlingarna ställs in.

Beslutet är också taget utifrån hänsyn till att gymnasterna behöver sportsliga förutsättningar för att delta och prestera på tävling, och just nu är det flera gymnaster som inte kan träna fullt ut eller träna alls på grund av nuvarande restriktioner.

Vi söker nu arrangörer till höstens tävlingar, om ni är sugna på att arrangera en nationell tävling under hösten fyll då i en arrangörsansökan här senat den 20 maj.

Datum för höstens tävlingar:

  • 2-3 oktober – JSM och SM
  • 23-24 oktober – Rikscupen och Juniorcupen
  • 20-21 november – Ungdomscupen och Svenska Cupen
  • 27 november – Höstpokalen

Publicerad: 2021-04-21

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer