Svenska Cupen och Ungdomscupen

Hela gruppen på bild

Den 20 november genomfördes Svenska Cupen och Ungdomscupen i Stockholm.

Ungdomscupen
Guldet på Sjuan gick till All Star Gymnastics Ronja Lindfeldt och på Åttan Emmy Malmberg från GF Stockholm Top Gymnastics.

Svenska Cupen
Då 2019 års segare i Cupen (Maja Sandfridsson från Tidaholm) inte ställde upp i mångkamp så visste vi att den fina vandringspokalen skulle få hamna hemma hos någon annan detta år. Inför sista redskapet var det mycket jämnt mellan Malva Wingren (STG), Maya Ståhl (Tidaholms GS) och Nora Hanfelt (GKMS). Alla tre hade lika stor chans att ta hem mästartiteln. När Malva som först ut av flickorna körde ett mycket fint fristående och Maya samtidigt föll från sitt sista redskap bom och när även Nora lite senare hade fall i fristående så var saken klar - nya Cupmästarinnan 2021 kommer från GF Stockholm Top Gymnastics och heter Malva Wingren! Starkt tävlat av Malva som är förstaårssenior!

Malva Wingren med pokal

Malva Wingren

Lagtävlingarna
Segrade i Ungdomscupen gjorde lag All Star Gymnastics (Julie Lous Christensen, Hilda Hågstrand, Ronja Lindfeldt, Milla Nyman och Julia Gakios) före lag GK Motus Salto på andra plats och lag GF Stockholm Top Gymnastics på tredje plats.
I seniorklassen vann Tidaholms GS (Maya Ståhl, Sofia Johansson och Maja Sandfridsson) före lag All Star Gymnastics på andra plats.

Tävlingarna flöt på bra. Bifogar bild på alla deltagare och cupsegrarinnan i seniorklassen Malva Wingren.

Resultat från Svenska Cupen och Ungdomscupen

Publicerad: 2021-11-25

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer