Vårpokalen 18 juni

Hela gruppen från Vårpokalen

Vårpokalen är nu genomförd och trots en månads senareläggning, i konkurrens med studentfirande och sommarlov, så kom 44 gymnaster till start.

Det blev en snabbt genomförd tävling då deltagarna som tävlade på 4 pooler uppdelade i två tävlingsomgångar dömdes av hela 19 domare.

Mångkampen blev en rysare där det till sist blev tre All Star-gymnaster på pallen där det bara skiljde 15 hundradelar mellan första och tredje plats. Vinnare för tredje (!) gången i Pokalensammanhang blev Kristina Åhlin före systrarna Ellen och Julia Gakios som fick hem silver- och bronsmedaljen.

Grenmedaljerna gick till följande gymnaster:
Hopp
1:a Embla Molander, GF Atletica som hoppade två fantastiskt fina överslag med volt i pikering och gruppering
2:a Melissa Sandberg, GF Stockholm Top Gymnastics
3:a Vega Betnér, GF Nikegymnasterna

Barr
1:a Julia Gakios, All Star Gymnastics
2:a Ellen Gakios, All Star Gymnastics
3:a Diana Bikoev, All Star Gymnastics

Bom
1:a Ellen Falck, SOL GF
2:a Vega Betnér, GF Nikegymnasterna
3:a Ella Södergren, Västerås GF

Fristående
1:a Ella Södergren, Västerås GF
2:a Kristina Åhlin, All Star Gymnastics
3:a Annalena Casas Bunse, All Star Gymnastics

Lagtävlingen, där de tre högsta grenresultaten per förening går in till lagpoängen oavsett antal gymnaster man deltar med, vanns av arrangörsföreningen All Star Gymnastics följt av GF Nikegymnasterna på silverplats och GF Atletica på bronsplats.

Efter prisutdelningen kunde Ylva Aspenberg, en av Aspiranternas ansvarige på plats, konstatera att ytterligare fem gymnaster från dagens tävling kvalat in till Aspirantgruppen. Läs mer om Aspiranterna här.

Här hittar ni alla resultat från tävlingen.

Publicerad: 2022-06-21

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer