Premiär på nationell tävling i rytmisk gymnastik

Domare tittar på skärm där rytmisk gymnastik utövas. 

Helgen den 27-28 mars genomfördes den första digitala nationella tävlingen i rytmisk gymnastik någonsin.

Domare och sekretariat fick åka en digital sträcka via Örnsköldsvik, Torsby, Olsäter, Uppsala, Södertälje, Linköping, Lindesberg, Jönköping, Stockholm, Göteborg, Halmstad, Kristianstad, Staffanstorp och avslutade i Landskrona. En sträcka på totalt 280 mil.

Föreningar, tävlingsarrangörer och domare hade förberett sig länge och noggrant inför uppgiften för att få teknik, bedömning och resultatrapportering att fungera och för att vara första försöket var utfallet mer än godkänt. På över 150 starter så var det bara vid tre tillfällen som tekniken strulade.

Gymnastiskt såg vi många taggade gymnaster på ytan som längtat efter tävling. Föreningarna har generellt använt den långa tävlingsfria perioden till att höja svårighetsgraden vilken bidrog till en hel del missar på sina håll. En annan nyhet inför 2021 är en större indelning i tävlingsklasser vilket bidrog till en mängd glada medaljörer från alla delar av Sverige.

Viktigast var dock att äntligen får börja tävla, döma och coacha igen efter ett 6 månaders långt tävlingsuppehåll! Nästa gång är förhoppningen att vi kan ses fysiskt i Staffanstorp i slutet av maj, annars är RG-Sverige beredda att åter igen ställa sig på mattan digitalt.

Tack till alla inblandade för att vi kunde ge våra ungdomar något att se fram emot!

Collage med bilder på utövande av rytmisk gymnastik

Resultat

DUO Senior
1. Kazandra/Ida, Nevis RG
2. Saga/Nova Olsäters SK


Senior BAS
1. Anna-Maria Hertzberg, Stråssa GF
2. Kazandra Wallenberg, Nevis RG
3. Sofia Mats, Södertälje GSF


Senior BAS 2005
1. Amelia Olsson, Torsby GF
2. Alice Lazarevic, GF Uppsalaflickorna
3. Hanna Stenhammar, GF Uppsalaflickorna


Senior FIG
1. Alva Svennbeck, GF Uppsalaflickorna
2. Maja Svensson, Stråssa GF
3. Anna Eklund, Södertälje GSF


DUO Junior
1. Melanie/Nova Örnsköldsviks GK
2. Emma/Nellie Jönköpings GF
3. Katrin/Arina Stockholm RG

Junior BAS 2006
1. Ida von Knorring, Nevis RG
2. Paulina Amarawa, Stockholm RG
3. Nellie Sköld, Jönköpings GK


Junior BAS 2007
1. Veronika Stogniienko, Stockholm RG
2. Emma Bjerklin, Jönköpings GF
3. Melanie Wennman, Örnsköldsviks GK


Junior BAS 2008
1. Daria Rezova, Nevis RG
2. Nathalie Endering, Södertälje GSF
3. Tindra Tolonen, Stråssa GF


Junior FIG
1. Elina Sheremey, GF Uppsalaflickorna
2. Katarina Constantinidou, Stockholm RG
3. Josefine Engstrand, GF Uppsalaflickorna

Här kan ni se alla resultat

Publicerad: 2021-03-30

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer