Uppdaterad tävlingskalender - Riksserien 2 & 3

Beslut har tagits att Riksserien 2 kommer att ersätta tidigare Riksserien 3. Riksserien 3 har fått nytt datum.

Med anledning av att fysiska tävlingar fortsatt inte bör genomföras så har Gymnastikförbundet och RTK, i samråd med arrangör beslutat att justera vårens tävlingskalender något genom att flytta fram Riksserien 2 och 3. Riksserien 2 skulle ha genomförts den 8-9 maj i Örnsköldsvik och Riksserien 3 skulle ha genomförts den 29-30 maj i Staffanstorp.

Istället är det nu följande datum som gäller för Riksserien 2 och 3:
29-30 maj - Riksserien 2, Staffanstorp
19-20 juni - Riksserien 3, Örnsköldsvik

Beslut om Riksserien 2 och 3 kommer att kunna genomföras fysiskt eller ställas om till digitala tävlingar tas 6 veckor innan respektive tävling. Vid bokning av resor och boende uppmanar vi samtliga föreningar att, om möjligt boka med avbokningsskydd.

Här kan ni läsa vad som gäller för tävlingar och mötesplatser, informationen uppdateras löpande allt eftersom.

Publicerad: 2022-07-13

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer