Höstpokalen Syd

Den 19 november gick Höstpokalen Syd av stapeln i Jönköping. Det var hela 16 lag som ställde upp i tävlingen.

Segrande lag som fick kliva högst upp på pallen kom från Jönköpings GF, som fick sällskap av klubbkamrater på både andra och tredje plats - hela pallen fylldes av hemmaföreningen. Stort grattis!

Juniortruppens tävling bjöd på härligt framförande från Olsäters Sportklubb. Gymnasterna fick efter två körningar kliva högst upp på pallen. Det är härligt att se att gymnasterna glädje och engagemang och vi hoppas på att se mer av dem nästa år.

Dou-Trio var näst på tur. Segrande i juniorklassen var Alexandra och Ellie från Jönköpings GF, tvåa kom Ella och Linn från Halmstad RG och tredjeplatsen kneps av trion från Jönköping med Alice, Simona och Tyra. I seniorernas tävling ställde Emma och Nellie upp från Jönköpings GF och de fick efter två körningar kliva upp på pallen och ta emot guld.

Det var en fin stämning i hallen hela dagen. Mycket kul att se hur lagen stöttade och hejade på varandra. Vi tackar Jönköping för denna gången pch hoppas på att få komma dit igen.

Prispallen Höstpokalen Syd
Prispallen Höstpokalen Syd
Prispallen Höstpokalen Syd

Publicerad: 2022-11-28

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer