Gå till innehåll
Lyssna

Ny gymnastihall växer fram i Härnösand

Efter flera års drömmar, möten och förstudier har Härnösands gymnastikklubb äntligen tagit det första "spadtaget" till sin nya gymnastikhall.

I början av september en onsdag i Härnösand samlades representanter från gymnastikklubben, kommunen, RF SISU Västernorrland och byggföretaget Ellextre för att officiellt starta bygget av den nya gymnastikhallen. Bakom satsningen ligger år av arbete och envishet.

– 2019 började vi i styrelsen att undersöka möjligheterna. Vi åkte runt i länet och tittade på olika hallar och lösningar. Tillsammans med RF-SISU och andra aktörer hittade vi till slut rätt väg, berättar Theres Horn från klubben.

Finansiering genom envishet

Resan har inte varit enkel. Men tack vare ihärdigt sökande efter bidrag och stöd från flera håll – RF-SISU, Härnösands kommun, Allmänna arvsfonden och Hemab – kunde klubben till slut säkra finansieringen.

– Det känns fantastiskt att vi lyckades. Hallen och intentionen med detta är att också andra föreningar har råd att hyra lokalen av oss.. Den kommer dessutom att vara anpassad för personer med funktionsvariationer, med särskilda redskap för detta, säger Horn.

En hall för hela området

Den nya hallen byggs i ett område som beskrivs som socioekonomiskt utsatt. Just därför har projektet också fått extra ekonomiskt stöd. Klubben ser hallen som en chans att skapa gemenskap och ge fler barn och ungdomar möjlighet att röra på sig.

Idag har gymnastikklubben omkring 150 medlemmar – och en kö på 100 barn som väntar på en plats. Förhoppningen är att hallen ska öppna dörren för fler ledare och fler aktiva.

Glädje även hos byggföretaget

Byggföretaget Ellextre, som står bakom ombyggnationen, delar entusiasmen.

– Det känns roligt att få vara med i ett projekt där vi hjälper barn och ungdomar att röra sig och utvecklas, säger en representant från företaget.

Publicerad: 2025-09-17

UPPTÄCK MER