Presentation av styrelsen - Malin Westman!

Malin Westman är ledamot i Gymnastikförbundet Mitt och började med gymnastik redan när hon var 4 år, då hennes mamma fick henne att börja i barngymnastik.

Malins bakgrund

Malin är född 1974 och arbetar som Upphandlare på Region Västernorrland. Hon började med gymnastik som 4-5 åring då min mamma tog mig dit. Malin har sedan tränat RG, Sports aerobics, cheerleading och varit tränare i dessa discipliner samt barn-, motion och truppgymnastik. Hon drivs av att det finns alltid något nytt att lära eller lära ut.

Malin och Gymnastikförbundet Mitt

Jag har fått förtroende att vara Ledamot i regionsstyrelsen under olika perioder och med det följer ett ansvar att verka för att utveckla sporten och organisationen så att fler kan delta och stanna kvar i rörelsen. Malin har tidigare varit ordförande i Gymnastikförbundet Mitt men valde för några år sedan att gå över till en ledamotpost.

Publicerad: 2022-01-05

UPPTÄCK MER