Inspirationsföreläsare Ahmed Al-Breihi

"Ungas engagemang och involveringsprocesser" är namnet på inspirationsföreläsningen under GF Mitt Forum

Vi kan stolt presentera Ahmed Al-Breihi som vår inspirationsföreläsare under GF Mitt Forum 2022.

Ahmed är ett välkänt namn inom gymnastiken både nationellt och internationellt. Han är tidigare projektledare under etableringen av parkouren inom Svensk Gymnastik och sitter idag i Gymnastikförbundets förbundsstyrelse. Under sin tid i internationella Gymnastikförbundet (FIG) etablerade han även parkouren som en tränings- och tävlingsidrott.

Ahmed brinner för ungas engagemang, vilket också är vad hans föreläsning kommer att handla om. Ahmed arbetar med projektet "Riskful Play" där målsättningen är att involvera barn och unga för att möta behov av rörelse som triggar leklust och nyfikenhet. Hur skapar man ett ungdomsengagemang? Vill dagens unga sitta mer stilla eller är det dagens rörelse som inte är triggande nog? Hur kan vi välkomna in nya och behålla redan frälsta? Ahmed kommer att dela med sig av egna erfarenheter och öppna upp för diskussion.

Vi ser verkligen fram emot detta och hoppas att träffa er i Sundsvall den 8 oktober! Anmälan hittas här

Publicerad: 2022-08-22

UPPTÄCK MER