Inspirationsdag: Gruppträning

19 november 2022 bjuder Gymnastikförbundet Mitt in till Sollefteå

Vill du vara med på en rolig träningsdag tillsammans med Gymnastikförbundet Mitt är denna dag något att satsa på!

Vi kommer att testa på 4st olika pass:

 • Gympa
  • Ett härligt pass där vi tränar upp styrkan, konditionen, balansen, rörligheten och koordinationen till härlig och medryckande musik. Rörelseglädje i sin renaste form – kom du med!
 • Tabata
  • Högintensivt pass där vi arbetar med korta intervaller på 20sek och vilar 10sek.En tabata innefattar åtta 20/10 intervaller vilket varvas under hela passet. Detta passär45 min och innehåller både puls och styrkeövningar för hela kroppen. Övningarna varieras med vikter utifrån kroppsvikt och du arbetar utifrån din dagsform.
 • Functional Moves
  • Passet är upplagt efter hur kroppen är byggd och fungerar. Målet är att stärka och balansera kroppens alla funktioner. Du tränar styrka, kondition, stabilitet, rörlighet och balans. Efter passet känner du dig ordentligt genomtränad.
 • Body Balance
  • Passet är en blandning av Yoga, Tai Chi och Pilates. Noggrant strukturerade serier av rörelser och positioner med kontrollerad andning till modern musik. Passet ger dig förbättrad flexibilitet, balans och styrka och avslutas meden avslappning/meditation.

Vi utgår från dagsform och rörelseglädje, inga förkunskaper krävs.

Dagen är helt kostnadsfri med hjälp av stöd för återstart efter pandemin och vi bjuder på lunch och fika. Du får också en stund att prata med instruktörerna efter varje pass för att få lite extra tips.

Här kan du läsa mer om dagen Pdf, 211 kB.

Anmälan hittar du här

Publicerad: 2022-10-27

UPPTÄCK MER