Hopprepsskoj 2024

Under två veckor i maj (13-24) skapar vi rörelseglädje på skolgårdar runt om i landet genom att tillsammans samla hopprepshopp.

Ett barn som hoppar hopprep på en skolgård. Solen skiner i bakgrunden.

From onsdag 13/3 kl 12:00 öppnar anmälan till 2024 års Hopprepsskoj!

Hopprepsskoj? Så hur går det till? Från och med 13 mars kan du som vuxen på skolan anmäla din skola till att delta. När vi drar igång i maj så hoppar ni så mycket ni kan under raster och fritids för att sedan redovisa era hopp på webben. Där kan ni följa den totala siffran för hela Sverige samt se vilka skolor från vilka kommuner som är med och hoppar. Som en extra morot (förutom att hopprep är ett enkelt och superroligt sätt att röra på sig) kommer vi att lotta ut priser till de redovisande skolorna vid några tillfällen.

I vanlig ordning får de 150 första skolorna som anmäler sig ett hopprepskit, så skriv in 13 mars, kl 12:00 i kalendern!

Anmälan och mer information på: https://www.gymnastik.se/hopprepsskoj

Hopprepsskoj är Gymnastikförbundets del i Riksidrottsförbundets rörelsesatsning i skolan.

Publicerad: 2024-03-13

UPPTÄCK MER