Kullerbyttans dag 31 mars

Gymnastikförbundet vill tillsammans med Bamse uppmärksamma vikten av att röra på sig och uppmuntra till ökad grundmotorisk träning. Att vara i rörelse är naturligt - snurra, klättra och slå kullerbyttor gör oss starka och pigga. Var med i vår utmaning på den årliga Kullerbyttans dag - tillsammans kan vi hjälpas åt att inspirera till mer rörelse!

Skicka vidare en kullerbytta - utmaning!

Hur gör du din kullerbytta? Och framför allt, var gör du din kullerbytta? Det finns många roliga sätt och platser man kan göra den på. På gymmet, i snön eller kanske på en sandstrand. Utmana familj, vänner eller någon i din närhet söndag 31 mars med en kullerbytta, kanske på en udda plats?

Dela med dig av din kullerbyttafilm på instagram och tagga personen du vill ska ta vid utmaningen. Hur lång kan din kedja bli? Tagga även oss på @gymnastikförbundetmitt @svenskgymnastik och använd #kullerbyttansdag för att inspirera andra!

Psst.. Har du ett gyllene kullerbyttaläge en annan dag, filma då och dela 31/3.

Dags att börja träna 😉

Publicerad: 2024-03-20

UPPTÄCK MER