Läger Rytmisk gymnastik på Lingvallen

En bild

23-25 augusti har vi ett Nationellt läger för BAS-gymnaster och ett Regionalt läger i Rytmisk gymnastik på Lingvallen.
Det nationella lägret riktar sig till basgymnaster i samtliga kategorier på regional samt nationell nivå. Det regionala lägret riktar sig till gymnaster som tävlar på Sydstegen eller regional nivå i samtliga åldrar.

Välkommen till RG- läger på Lingvallen


Nationellt läger för BAS-gymnaster

Var : Lingvallen, Ängelholm

När: 23-25 augusti

Hur: Nationellt läger

Lägret riktar sig mot basgymnaster i samtliga kategorier på regional samt nationell nivå.

Stort fokus under lägret kommer vara redskapsteknik men även kroppsskolning och dans. Utöver detta finns det möjlighet för lite lek och inspiration

Lägrets gästtränare är Anna Soyaniova från Norge som representerat Norge vid NM, EM och VM. Anna har under sin tid som gymnast tränat mycket i Bulgarien Azerbaijan och gjorde under sin karriär ett avtryck internationellt

På lägret finns även Meja Engdahl m.fl

Anmälan senast den 9 augusti

Anmäl här till det nationella RG lägret

 

Regionalt läger

Var : Lingvallen, Ängelholm

När: 24-25 augusti

Hur: Regionalt läger

Lägret riktar sig till gymnaster som tävlar på Sydstegen eller regional nivå i samtliga åldrar. Fokus är redskapsteknik, kroppsskolning och dans. På schemat kommer det även finnas utrymme för lite lek samt tid att umgås med sina träningskompisar och skapa nya kontakter.

Ledare kommer att vara Meja Engdahl, Matilda Westin m.fl

Anmälan senast den 9 augusti

Anmäl här till det Regionala lägret

Publicerad: 2024-05-05

UPPTÄCK MER