Förstudie om megaevenemang i Göteborg 2022, där gymnastiken är en av idrotterna

Göteborg, kommer i samverkan med Malmö, att inleda en förstudie av European Sports Championships (ESC) 2022.

Det är ett nytt megaevenemang som skapats av flera europeiska idrottsförbund tillsammans med Europeiska tv-unionen (EBU).

Evenemanget, som arrangeras vart fjärde år, med start 2018 innehåller sju EM som går parallellt med cirka 4 500 idrottare. Aktuella idrotter är friidrott, simning, golf, cykling, gymnastik, triathlon och rodd.

Syftet är att stärka medieintresset för idrotterna, bredda publikintresse och sponsorsamarbete och stärka idrotternas varumärke tillsammans.

Gymnastiken ställer sig positiva till förstudien.

– Vi tror det finns mycket att vinna på att synas och samverka med andra idrotter och det är en möjlighet för oss att arrangera ett EM på hemmaplan. Ett evenemang av den här storleken är naturligtvis också en injektion i vårt utvecklingsarbete, säger Malin Eggertz Forsmark, ordförande Gymnastikförbundet.

Förstudien ska vara klar senast i september 2016 då en officiell bekräftelse på intresseanmälan ska göras. Budprocessen startar efter det, och beslut om arrangör av ESC 2022 kommer preliminärt att tas i november 2017.

Läs pressmeddelandet från Göteborg.

Läs mer om evenemanget.

Publicerad: 2016-02-04

UPPTÄCK MER